Właściwości Yerba Mate

Właściwości Yerba Mate

Yerba Mate to tradycyjny odpowiednik naszej kawy lub herbaty. Jest bogata we właściwości odżywcze i substancje stymulujące, przeczyszczające, ściągające a także moczopędne. Działanie herbaty Yerba Mate można określić przede wszystkim jako pobudzające.  Zawiera ona witaminy, polifenole, saponiny  oraz minerały takie jak: A, C, E, B-1, B-2 (czyli ryboflawinę) i B-complex, H, beta karoten, kwas pantotenowy, biotynę, cynk, chlorofil, cholinę,  magnez, wapń, żelazo, sod, potas, mangan, krzem, fosforyty, siarkę, kwas chlorowodorowy oraz inozyt.

Regularne picie yerba mate podnosi odporność organizmu, stymuluje trawienie, zwiększa koncentrację, niweluje poczucie zmęczenia. Jest więc często polecana studentom w okresie około – sesyjnym, ponieważ pobudza umysł i zmniejsza uczucie stresu.

Właściwości yerba mate są więc zbliżone do tych jakie posiada kawa, niemniej jednak ta pierwsza dostarcza organizmowi witaminy i mikroelementy, ta druga z kolei je wypłukuje. Częste picie kawy sprawia, że tracimy między innymi magnez, którego brak powoduje  zmęczenie i senność. Najlepsza yerba mate pobudza lepiej niż kawa. Jej działanie jest bowiem długotrwałe. Kawa z kolei pobudza mocno lecz na krótko. Yerba zawiera substancję czynną nazywaną mateiną, która jest odmianą kofeiny- stąd też takie a nie inne jej właściwości.

Działanie yerba mate nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do pobudzania organizmu. Jak wspomnieliśmy powyżej zawiera ona wiele witamin i mikroelementów, które dodatkowo oczyszczają krew i usuwają z niej substancje toksyczne, co korzystnie oddziałuje na włosy i cerę – opóźnia m.in. procesy starzenia. Herbata yerba mate na odchudzanie również jest stosowana. Badania kliniczne na szczurach wykazały jej ochronny wpływ przed otyłością indukowaną wysokotłuszczową dietą. Dodatkowo, ma także działanie obniżające poziom złego cholesterolu.

Jak wszystko, ma również właściwości negatywne. Badania pokazują, że prawdopodobnie może istnieć związek między paleniem, nadużywaniem alkoholu i jednoczesnym piciem yerba mate taki, że pojawiają się nowotworowe zmiany przełyku. Nie jest to jednak sprawdzona informacja, ponieważ badania kliniczne nadal trwają i nie potwierdzają jednoznacznie właściwości rakotwórczych tego suszu.

Herbata yerba mate zwana także jako chimarrão, erva mate, indiańskie caá mati, caá mate jest popularnym napojem głównie w krajach Ameryki Południowej, a także niektórych krajach Bliskiego Wschodu, jak Syria czy Liban. W Polsce spopularyzowana została przez Wojciecha Cejrowskiego, którego co tydzień można oglądać w telewizji z charakterystyczną tykwą oraz termosem.

Leave A Comment