Najdroższe kawy świata - TOP 10

Najdroższe kawy świata – TOP 10

Przywykliście do tego, że filiżanka kawy w pobliskiej kawiarni kosztuje ok. 10 złotych? Zapomnijcie o tym na chwilę i zobaczcie listę dziesięciu najdroższych kaw na świecie – od słynnego Kopi Luwak przez mniej znane kawy z Rwandy i Portoryko, aż po najlepsza kawę z Gwatemali. Najdroższe i najlepsze kawy świata znajdziecie również w naszym sklepie!

10. Yauco Selecto – ok. 250 zł/kg

Produkowana w górskim regionie Yauco w Portoryko . Miłośnicy kawy cenią ją przede wszystkim za delikatny, ale wyrazisty smak. Jej maślany aromat z łagodnym smakiem czekolady to przede wszystkim zasługa tamtejszego klimatu (dużo opadów oraz żyzne gleby) i techniki rolnej. Rocznie na rynek trafia tylko 3000 opakowań tej wyśmienitej kawy, dlatego jest ona tak cenna.

9. Starbucks Rwanda Blue Bourbon – ok. 300 zł/kg

Ta kawa na rynku w Rwandzie (a potem także na całym świecie) pojawiła się za sprawą znanej sieci Starbucks, która zadebiutowała w tym afrykańskim kraju w 2004 roku. Ten typ arabiki, uprawiany głównie w rejonie Gatare i Karengara, bardzo polepszył sytuację materialną tamtejszych plantatorów.

8. Los Planes – ok. 345 zł/kg

Nasiona tej kawy zbiera się na plantacjach znajdujących się w górzystym regionie Chalatenango w Salwadorze. Właścicielem plantacji jest Sergio Ticas Yeyes, który odziedziczył ją po swoim ojcu. W 2006r. w „Kawowych Oscarach”, czyli w prestiżowym konkursie Cup of Excellence, kawa ta zajęła drugie miejsce, tuż za kawą El Injerto, którą opisujemy niżej. Smak Los Planes to przede wszystkim mandarynkowy aromat z nutami karmelu i brązowego cukru.

7. Fazenda Santa Ines – ok. 420 zł/kg

Brazylijska kawa ceniona jest za sposób uprawiania. Na plantacji wytwarza się ją w tradycyjny sposób, bez użycia zautomatyzowanych maszyn, co wpływa na wysoką cenę ziaren. Rosnąca głównie w regionie Minas Geraiz kawa, charakteryzuje się słodyczą jagód i karmelu.

6. El Injerto – ok. 420 zł/kg

Kawa ta pochodzi z Huehuetenango w Gwatemali. Plantacja zarządzana jest od czterech pokoleń przez tę samą rodzinę. Wszystkie ziarna zbierane są ręczne, suszone na słońcu, mielone, pakowane na miejscu i eksportowane prosto z farmy –  dzięki temu właściciele plantacji przez cały czas trzymają pieczę nad najwyższą jakością swojego produktu. W 2006 roku wygrała „kawowego Oscara” dla najlepszej kawy na świecie.

5. St. Helena – ok. 675 zł/kg

Wyspa Świętej Heleny słynnie z Napoleona Bonaparte, który ponoć tak zakochał się w smaku tej kawy, że sam zaczął ją uprawiać w czasie pobytu na wyspie. Wyspa znajduje się prawie 2000 kilometrów od afrykańskiego lądu, pośrodku Oceanu Atlantyckiego. Izolacja wyspy i potrzeba tak odległego transportu ma duży wpływ na cenę. Wysokiej jakości aromat kwiatowy z nutą cytrusów jest jednak wart każdych pieniędzy.

4. Blue Mountain – ok. 860 zł/kg

Jak sama nazwa wskazuje, ziarna tej jamajskiej kawy dojrzewają na ponad 1500 metrach n.p.m. w Górach Błękitnych. Kawa cieszy się międzynarodową sławą, ale co ciekawe, 80% produkcji trafia wyłączenie do Japonii. Najbardziej znana odmiana kawy ceniona jest przede wszystkim za łagodny smak, bez charakterystycznej dla innych gatunków goryczki.

3. Hacienda La Esmeralda – ok. 880 zł/kg

Przez niektórych uznawana za najdroższą kawę na świecie, ponieważ na jednej z panamskich aukcji w 2013 roku, kilogram tej kawy został sprzedany za 350 dolarów. Uprawiana jest w cieniu drzew guawa na zboczach Mount Barú w Panamie. Bardzo rzadka, ponieważ sprzedawana jedynie raz do roku na specjalnych aukcjach, powinna być chociaż raz w życiu skosztowana przez prawdziwego konesera kaw. Hacienda La Esmeralda to również najbardziej utytułowana kawa na świecie –  jak dotąd może poszczycić się największą ilością nagród i wyróżnień.

2. Hawaiian Kona – ok. 890 zł/kg

Kawa uprawiana na zboczach hawajskich wulkanów. Swój wyjątkowy smak zawdzięcza warunkom w jakich rośnie oraz glebie wulkanicznej bogatej w minerały. Magia dobowego cyklu rozpoczynając od słonecznego poranka, poprzez wilgotne deszczowe popołudnia i łagodne noce, stwarza idealne warunki do uprawy egzotycznych roślin.

1. Kopi Luwak – ok. 2900 zł/kg

O kontrowersyjnym sposobie powstawania tej kawy można by pisać bardzo wiele, ale ograniczymy się jedynie do krótkiego opisu: nasiona kawowców zjadane są przez małe, drapieżne zwierzątko  zwane luwakiem –  luwak wybiera najsmaczniejsze owoce, jednak trawi tylko ich miąższ, a resztę wydala – odzyskane w ten sposób ziarna poddaje się typowemu przetworzeniu. Proces ten sprawia, że ziarno traci swoją gorycz, a nabiera nowego, niepowtarzalnego smaku.

Leave A Comment