Dlaczego picie zielonej herbaty jest korzystne dla zdrowia?

Dlaczego picie zielonej herbaty jest korzystne dla zdrowia?

Dobroczynne właściwości zielonej herbaty wynikają przede wszystkim z jej silnego potencjału antyoksydacyjnego, dzięki czemu zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Jest ona przede wszystkim źródłem flawonoidów, które są bardzo silnymi przeciwutleniaczami. Coraz częściej również zielona herbata na odchudzanie jest stosowana, ponieważ wspomaga przemianę materii i usuwanie toksyn z organizmu. Wszystko jednak zależy od czasu i sposobu jej parzenia.

Działanie zielonej herbaty

Na forach internetowych można zetknąć się z licznymi, acz przeciwstawnymi opiniami na temat zdrowotnych właściwości zielonej herbaty. Pojawiają się takie pytania jak: czy zielona herbata jest zdrowa? Czy zielona herbata odchudza? i wiele innych. Jak jest naprawdę? Jakie właściwości skrywa ten tajemniczy napój? Idea picia zielonej herbaty narodziła się już w starożytnych Chinach ponad 4500 lat temu. Tamtejsi mieszkańcy z powodzeniem stosowali ją w leczeniu m.in.: bólów głowy, niestrawności, ospałości czy innych problemów żołądkowych. Dla Chińczyków picie zielonej herbaty jest pewnego rodzaju filozofią życia. Podobnie zresztą jak wśród Japończyków, którzy uważają, że wypijanie 4 do 10 filiżanek tego napoju w ciągu dnia może przedłużyć życie człowieka średnio o 3 lata. Współcześnie jednak zielona herbata kojarzy się z czymś niedobrym. Swój lekko gorzkawy smak zawdzięcza bowiem temu, że jest minimalnie przetwarzana, inaczej niż inne rodzaje herbaty.

Warto sięgać po zieloną herbatę jak najczęściej ponieważ badania potwierdzają, że ma ona dobroczynny wpływ na działanie naszego organizmu. Regularne picie zielonej herbaty obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu, co zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca oraz niektóre odmiany raka. Herbata zielona dodatkowo zawiera wiele minerałów i mikroelementów (fluor, żelazo, sód, cynk, potas i wapń), a także witaminy (A,B,B2,C,E,K). Dzięki obecności tianiny uspokaja i wprowadza człowieka w przyjemny stan rozluźnienia, przy jednoczesnym zachowaniu czujności umysłu.

Zielona herbata a odchudzanie

Dotychczas uważano, że jedynie czerwona herbata na odchudzanie może być stosowana. Nic bardziej mylnego. Stwierdzono, że picie zielonej herbaty przyśpiesza spalanie tłuszczów, a tym samym zapobiega otyłości.  Wspomaga wydzielanie soków żołądkowych, co korzystnie wpływa na przemianę materii i usuwanie toksyn z organizmu. Ograniczyć ją powinny wyłącznie osoby z wrzodami żołądka.

Przeciwutleniające a zarazem oczyszczające właściwości zielonej herbaty sprawiają, że jest ona obowiązkowym elementem zbilansowanej diety. Pijmy więc ten aromatyczny napój jak najczęściej, a z pewnością skorzysta na tym nasze zdrowie i uroda.

Leave A Comment